Usvojen Plan zaštite šuma od požara za 2021. godinu

Javno poduzeće Šumsko gospodarsko društvo „Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar usvojilo je Plan zaštite šuma od požara za 2021. godinu:

JAVNO PODUZEĆE ŠUMSKO GOSPODARSKO DRUŠTVO „ŠUME HERCEGOVAČKO-NERETVANSKE“  D.O.O  MOSTAR                                                                            

JAVNO PREDUZEĆE ŠUMSKO PRIVREDNO DRUŠTVO „ŠUME HERCEGOVAČKO-NERETVANSKE“ D.O.O MOSTAR                                                                                                                                                            

Id: 4227523750002                                                                                                        

Akademika Ivana Zovke br. 15,  88 000  Mostar

PDV: 227523750002                                                                                                                                                               

tel: 036 319 635, 356 450   fax: 036 356 455

Račun Unicredit Bank: 3381002202841213

Broj: 01-62/21

Datum: 25.05.2021. godine

P L A N

Z A Š T I T E   Š U M A   O D   P O Ž A R A

za 2021. godinu

DIREKTOR

Trpimir Jelić, dipl. ing.

Mostar, svibanj/maj 2021. godine

S A D R Ž A J

  •  Uvod
  • Procjena ugroženosti šuma i šumskog zemljišta od požara
  • Ustrojstvo promatračko dojavne službe
  • Popis potrebne opreme i sredstava za zaštitu šuma od požara
  • Planirani radovi na zaštiti šuma od požara i druge mjere koje će se poduzimati u cilju sprječavanja nastajanja požara
  • Pregledni zemljovid
  • Ustrojstvo i način obavljanja unutarnjeg nadzora

U v o d

              Mjere i propisani radovi na zaštiti šuma i šumskih zemljišta od požara u J. P.“Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar,  temelje se na osnovu Ugovora  o prijenosu poslova gospodarenja državnim šumama ( br. 01-103/2010. od 18. 08. 2010. god.), Odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine  broj: 245/2014 od 13. veljače 2014. godine o produženju ugovora o prijenosu poslova gospodarenja državnim šumama („Službene novine Federacije BiH“, br. 15/14.),  Pravilnika o zaštiti šuma od požara i Godišnjeg plana gospodarenja šumama i šumskim zemljištem.

  Imajuću u vidu značaj šuma i šumskog  zemljišta kao dobro od interesa za F BiH i županiju/kanton, te da šume uživaju posebnu zaštitu zbog izraženih općekorisnih funkcija, koje se osobito očituju kroz: zaštitu zemljišta, prometnica i objekata od erozije, bujica i poplava, utjecaja na vodni režim i hidroenergetski sustav, utjecaja na klimu, zaštitu i unapređenje čovjekove okoline, u stvaranju kisika i pročišćavanju atmosfere, u utjecaju na ljepotu krajolika te stvaranju povoljnih uvjeta za razvitak turizma i lovstva, kao i mnoštvo drugih važnih funkcija.

 U cilju spriječavanja uzroka za nastanak šumskih požara i smanjivanja šteta od nastalih požara, J.P.“Šume Hercegovačko-neretvanske“d.o.o. Mostar će organizirati  i provoditi preventivne mjere zaštite šuma od požara sukladno Godišnjim planovima zaštite šuma od požara po organizacijskim jedinicama, tj. Šumarijama.

 Temeljem pravilnika o zaštiti šuma od požara, Šumarije, kao organizacijske jedinice Poduzeća su dužne sačiniti detaljne Godišnje planove zaštite šuma od požara i prema njima djelovati uz koordiniranje planiranih aktivnosti s mjerodavnom službom iz Direkcije Poduzeća.

Osim toga, prema odredbama Pravilnika o načinu utvrđivanja naknada štete pričinjene šumama u državnom vlasništvu, Šumarije su obavezne evidentirati i utvrditi štetu na šumi i na šumskom zemljištu pričinjenu požarom u koju spadaju, pored štete na drvnoj masi i troškovi gašenja požara, troškovi čuvanja požarišta, troškovi organizacije i provođenja osmatračke službe, troškovi nabavke i održavanja protupožarnih sredstava i opreme, troškovi obnove šuma i druge proizvedene troškove vezane za šumske požare.

Procjena ugroženosti šuma i šumskog zemljišta od požara

         Šume su prema stupnju zapaljivosti svrstane u pet osnovnih kategorija, odnosno skupina ili zona ugroženosti sukladno odredbama Naputka za procjenu ugroženosti šuma od požara.

 Obzirom da su šume kojima gospodari  Šumsko gospodarsko društvo Javno poduzeće “Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar rasprostranjene od mediteranskog, submediteranskog, pa sve do visokoplaninskih područja, stupanj ugroženosti šuma od požara je različit, pa tako i planirane mjere koje se poduzimaju na zaštitu šuma od nastanka i pojavljivanja šumskih požara zahtjevaju različite pristupe.

 Sukladno odredbama Naputka za procjenu ugroženosti šuma od šumskih požara, šume su prema stupnju zapaljivosti kategorizirane u pet osnovnih kategorija, odnosno zona ugroženosti  šuma od šumskih požara.

Na šumskom području kojim gospodari Šumsko gospodarsko društvo Javno poduzeće “Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar u najugroženije su svakako šume na području mediterana i submediterana kao i minirane šume u kontinentalnom području, dok su nešto manje ugrožene šume kontinentalnog i visokoplaninskog područja.

Mediteranske i submediteranske šume su najugroženije u proljeće, prije i u tijeku pojave vegetacije, a posebno ljeti za vrijeme dugotrajnih suša i visokih temperatura.

         Detaljnije zone procjene ugroženosti šuma od požara date su u Godišnjim planovima zaštite šuma od požara u Šumarijama kao organizacijskim jedinicama Poduzeća.

        Za suzbijanje šumskih požara planiraju se poduzeti razni oblici preventivnih mjera zaštite, kao što su:

  • vršiti redovito motrenje i uspostaviti mobilnu vezu u cilju ranog otkrivanja eventualnog požara.
  • održavanje šumskog reda u šumi i uz rubove šume
  • izgradnja i održavanje protupožarnih puteva
  • uspostavljanje protupožarnih punktova s rezervoarima vode
  • isticanje upozorenja o opasnosti i zabrani loženja vatre
  • oglašavanje putem radija i TV o opasnostima od šumskih požara
  • izbjegavanje sadnje čistih šuma četinjača u zonama visokog rizika
  • kombinirati sadnju mješovitih šuma umjesto čistih kultura.

Ustrojstvo promatračko dojavne službe

            Za svaku Šumariju će biti napravljen plan i program zaštite šuma od požara za svoje šumsko područje i u tu svrhu će biti opremljena odgovarajućom opremom za gašenje požara.

 Planove zaštite šuma od požara po Šumarijama kao i čuvarsko-motriteljsku službu provodit će čuvari šuma Uprave za šume na svojim revirima i djelatnici Šumarija, kao i sami građani, koji su dužni izvršiti svaku dojavu o požaru. U slučaju pojave šumskih požara  odmah je potrebito obavijestiti MUP, Civilnu zaštitu i nadležnu Vatrogasnu jedinicu. Upravitelji Šumarija, kao i Načelnici odjela Uprave za šume HNŽ/K dužni su odmah po dojavi o požaru,  aktivirati sve planirane aktivnosti za gašenje požara i uputiti sve raspoložive snage na mjesto požara. Sve aktivnosti u gašenju požara moraju se provoditi i koordinirati sa Vatrogasnim jedinicama, a po završetku gašenja požara potrebito je organizirati čuvanje i osmatranje požarišta.

  Promatračko dojavne službe u vrijeme velike opasnosti bi trebale raditi danonoćno, od 01.ožujka do 01.listopada tekuće godine.

          U cilju uspostave i koordinacije službe zaštite šuma od požara na području kojim gospodari Šumsko gospodarsko društvo Javno poduzeće “Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar planira se zajedno sa Upravom za šume Hercegovačko-neretvanske županije/kantona uspostaviti suradnja i poduzimanje zaštitnih mjera i akcija na preventivnim i represivnim mjerama zaštite od požara. U tom cilju uspostavit će se neposredna suradnja sa vatrogasnim društvima i policijskim postajama. Vatrogasne jedinice su obavezne, sukladno  svojim nadležnostima po Zakonu o zaštiti požara, nakon zaprimljene dojave o požaru, izići na teren i intervenirati.

           U vrijeme povećane opasnosti od požara, pojačava se stalno obilaženje terena, posebno lokaliteta u blizini naselja i obradivih površina, te kontrole i sprječavanje loženja vatre u blizini šume.

         Radi ranog otkrivanja požara veoma je važno uspostaviti trajnu i neposrednu suradnju sa mjesnim, ruralnim stanovništvom s ciljem da isto sudjeluje u pravovremenom otkrivanju i gašenju požara. S tim u vezi, ruralno stanovništvo  je potrebito stimulirati, educirati i obučiti o načinu i mjerama koje je potrebito poduzimati u slučaju pojave i dojave šumskih požara, te odrediti osobe ili institucije koje je važno trenutno obavijestiti o eventualnoj pojavi šumskih požara. Posebno je važno da se dodjele ili na vidnim mjestima ostave kontakt brojevi mobilnih telefona od čuvara šuma na čijem je rejonu primijećena opasnost, kao i brojevi nadležne vatrogasne postrojbe ili policije, kako bi se pravovremeno mogao dojaviti slučaj izbijanja požara.

Kanton/Županija: Hercegovačko-neretvanska

ŠGD :    J.P.“ŠUME HERCEGOVAČKO-NERETVANSKE“ d.o.o Mostar                                                                                                                                                                                                                                

Šumsko gospodarska područja:  Srednje Neretvansko   i    Šume na kršu

Popis potrebne opreme i sredstava za zaštitu šuma od požara

Organizacija zaštite:   revirnik

OpremaJedinica MjereBrojno stanjePotrebnoPlan nabavke
KoličinaKM
BrentačeKomad035035042.000
Mačevi za sadnju,,025251.250
Škare za rezidbu,,02020200
Krampovi02002003.000
Lopata02002002.000
Metle gumene03003005.400
Metle sa željeznim perajama03003002.700
Klopke za kukce01001003.000
Feromoni02002004.000
Mobiteli0
Telefoni0
Motorne pile0101011.500
Kosijeri02002005.000
Radio stanica0
Grablje02002003.000
Sjekira01001003.500
Bidoni plastični 10 l01901901.900
Motorna vozila,,05240.000
Ukupno0128.450

Obzirom na velike opasnosti  od šumskih požara  u Hercegovačko – neretvanskoj županiji, planira se nabaviti  potrebna oprema i sredstva rada za gašenje šumskih požara.

Oprema  će biti razmještena po protupožarnim punktovima  u  šumarijama  Jablanica, Prozor-Rama, Mostar, Konjic, Čapljina i Čitluk i u određenim punktovima u općinama Stolac, Neum i Ravno.

Planira se postavljanje osmatračnica – čvrstih ili montažnih građevina, koje bi se postavile na najpogodniji visinski položaj radi brzog uočavanja požara.

S obzirom da zbog mjere zabrane sječe šuma od 06.10.2011.godine, izrečene  ovom društvu  (Rješenjem Federalne uprave za inspekcijske poslove, Federalnog šumarskog inspektora broj: UP1-13-26-09259/2011-1302-2 od 06.10.2011.godine), Šumsko gospodarsko društvo Javno poduzeće “Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar, ne vrši sječu šuma i ne ostvaruju financijski prihod, potrebita sredstva rada i oprema za gašenje šumskih požara planiraju se financirati iz proračuna  Hercegovačko –neretvanske županije, iz stavka namjenskih sredstava općekorisnih funkcija šuma.

Planirani radovi na zaštiti šuma od požara i druge mjere

koje će se poduzimati

u cilju sprječavanja nastajanja požara

      U cilju smanjenja opasnosti i mogućih šteta od požara u kritičnom periodu od 01.03. do 01.11. čuvari šuma su dužni pojačati kontrolu na lokalitetima i mjestima koja su naročito ugrožena od požara, a posebno: borove kulture, ispaše za stoku na kojima pastiri iz nehaja mogu izazvati požare, posebno šuma oko naseljenih mjesta, gdje prilikom čišćenja njiva ljudi pale otpadni materijal, kao i divlje deponije smeća koje ljudi zapale i ne čekaju da se vatra ugasi, pa tako vjetar jednostavno može prenijeti vatru na rubove šume.

Revirnici šuma trebaju svakodnevno kontaktirati lokalno stanovništvo, upozoravati da je zabranjeno paliti vatru na otvorenom. Poželjno je da revirnici šuma ostave svoje brojeve telefona lokalnom stanovništvu kako bi se pravodobno izvijestili o mogućem nastanku požara.

      U narednom periodu planira se dovršiti protupožarni  put Pavlić-Osojnica cca  3.300 m, te projektiranje i izgradnja drugih protupožarnih putova sukladno financijskim mogućnostima.

      Planiranje i projektiranje protivpožarnih putova mora biti obuhvaćeno Izvedbenim projektom. Kod dugoročnog planiranja protivpožarni putovi će se ugraditi i unijeti u šumsko-privredne osnove, i to za šume i šumska zemljišta I i II stupnja ugroženosti.

      Potrebno je postaviti znakove upozorenja i zabrane (zabrana loženja vatre, zabrana pušenja, zabrana kampiranja, zabrana ulaza vozila i osoblja u šume, opasnosti od požara) na rubovima šuma, uz putove koje prolaze šumom ili uz šumu, a posebice u onim svrstanim u I i II stupanj ugroženosti od požara.

Znakovi će se postaviti uz javne putove sukladno odredbama Zakona o javnim putovima i drugim propisima koji utvrđuju i uvjete postavljanja prometnih znakova.

      J.P.“Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o.Mostar zajedno s Upravom za šume Hercegovačko-neretvanske županije/kantona u cilju preventivnog djelovanja za zaštitu šuma od požara planira i provodi promidžbene mjere:

      a)  obuke i upoznavanja zaposlenih djelatnika, kao i pučanstva o opasnostima i posljedicama šumskog požara. Obučiti ih i opremiti potrebnom opremom za sječu stabala i izradu protivpožarnih prosjeka, u svrhu izgradnje protivpožarnih prosjeka za zaustavljanje daljnjeg širenja požara ili taj zadatak povjeriti za to specijaliziranom pravnom licu

      b)  osigurati table, znakove i plakate upozorenja o opasnosti nastajanja šumskih požara i postavljati ih na neka vidljiva mjesta, npr. uz rubove najugroženijih šuma, prometnice, izletišta i druga odgovarajuća mjesta.

      c)  obrazovno-odgojne mjere zaštite – uključuju educiranje pučanstva i turista, te školske djece o opasnostima od šumskih požara putem kratkih instrukcija o požarima, edukativnih brošura, članaka, filmova, te informacija putem javnih medija.

      Svi uposlenici Šumarija moraju biti detaljno upoznati:

  •  sa opasnostima od požara i njihovim izvorima,
  •  sa stupnjem ugroženosti pojedinih rejona ili područja,
  •  sa pravima i dužnostima na provođenju mjera zaštite šuma od požara,
  •  sa sredstvima i opremom za gašenje požara koju može koristiti,
  •  sa načinom rukovanja opremom za gašenje požara,
  •  o mjestima i načinima dojave o pojavi i nastanku šumskih požara.

      Upravitelj je dužan izvjestiti vatrogasnu postrojbu o lokaciji skladišta, broju i vrsti alata za gašenje požara koje posjeduje Šumarija.

      U šumsko gospodarskom području „Srednje neretvansko“ nalazi se mnogo divljih odlagališta smeća, koji su stalna opasnost za izbijanje požara. Akcija čišćenja divljih deponija iziskuje utovar specijalnim utovarivačem i prijevoz kamionima na znatne udaljenosti. Komunalna poduzeća i komunalne inspekcije, inspekcija zaštite okoliša, te policija i udruge građana, morali bi se uključiti u suzbijanje neovlaštenog odbacivanja otpada na divlje deponije.

      U cilju sprječavanja nastajanja požara planiraju se provoditi preventivno-uzgojne i represivne mjere zaštite šuma od požara.

Preventivno-uzgojne mjere su: njega sastojina, pravovremena prorjeda sastojina, kresanje i uklanjanje suhih grana, izrada i održavanje protupožarnih putova i prosjeka, čišćenje i održavanje rubnih pojaseva uz javne i šumske ceste.

Represivne mjere zaštite sastoje se u sprječavanju požara raznim tehnikama, kao što su gašenje brentačama i metlama s gumenim ili željeznim perajama, paljenje kontra požara, prokopavanje kanala s ciljem sprječavanja širenja podzemnih požara i sl.

Ustrojstvo i način obavljanja unutarnjeg nadzora

        Unutarnji  nadzor zaštite šuma od požara u J.P.“Šume Hercegovačko-neretvanske“d.o.o.Mostar, u svim Šumarijama obavlja Upravitelj Šumarije.

      Prije početke provođenja Plana zaštite šuma od požara Upravitelj je dužan:

  •  obaviti pregled Plana zaštite šuma od požara prema službenoj nadležnosti,
  •  provjeriti funkcionalnost i djelotvornost motrilačkih mjesta kao i smjera kretanja ophodarskih službi,
  •  pregledati i provjeriti sustav i stanje sredstava i opreme za dojavu požara,
  •  provjeriti opskrbljenost sredstvima i opremom nužnom za početno gašenje požara,
  •  provjeriti prohodnost šumskih putova i protupožarnih prosjeka s elementima šumskog puta za vatrogasna vozila i tehniku.

       Tjekom perioda povećane opasnosti od šumskih požara Upravitelj je dužan provoditi unutarnji nadzor nad radom motriteljske i ophodarske službe i odgovoran je za njezino pravilno funkcioniranje. Kontrolu pravilnog rada motriteljskih mjesta i ophodarsko-osmatračke službe provode na terenu i Revirnici, po nalogu Upravitelja, koji ga o stanju ljudi i opreme redovito izvještavaju.

      U Šumarijama se redovito sastavlja Zapisnik o unutarnjem nadzoru provođenja mjera iz Plana koji sastavlja Revirnik i potpisuje skupa sa Upraviteljem.

      Nažalost, pored velikog broja požara u Hercegovačko – nertvanskoj županiji izazvanih ljudskim faktorom, svjedoci smo i prisustva bespravne sječe u našim šumama. Nakon dugogodišnjih neplanskih i bespravnih  sječa u šumi ostaje mnoštvo neizrađenog drva te sitne i krupne granjevine koja kad se osuši izuzetno poguduje pojavi šumskih požara, a često je i fizička zapreka pristupa šumama, što u procesu gašenja šumskih požara znatno otežava i usporava efikasnost gašenja šumskih požara. Pošto su bespravne sječe česte i brojne koje traju već duže godina, jedini efikasan način suzbijanja takvog oblika sječe je aktiviranje rada šumarske inspekcije i dobro organizirana i opremljena čuvarsko-lugarska služba. Pored toga, da bi se zaustavile bespravne sječe šuma sve aktivnosti na zaštiti šuma moraju biti podržane i koordinirane s policijom, ekspeditivnim tužiteljstvom i sudstvom, a potrebito je ubrzati i donošenje županijskog Zakona o šumama.

      Iz svih naprijed navedenih razloga nismo u mogućnosti adekvatno sprovoditi Plan zaštite šuma od požara.

                                                                                         DIREKTOR

                                                                                  Trpimir Jelić, dipl. ing.